Dušená mrkev na sladkokyselo

28.03.2013 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Dušená mrkvička je naprosto jednoduchý recept a každý má na ni svůj postup. Mně začala chutnat až v dospělosti, kdy jsem si ji začala připravovat sama – ta ze školní jídelny nebyla nic moc ;-) Zvykla jsem si ji dělat tímto způsobem, který mi vyhovuje chutí i konzistencí. Můžete si ji dát jen tak se šťouchanými brambory, vaječnou omeletou nebo jako přílohu k masu.

Budete potřebovat

Postup

  1. Mrkev oškrabejte a nakrájejte na kolečka. Kolečka můžete udělat jak tenčí, tak třeba půlcentimetrová. Práci mohou ulehčit pomocníci jako krouhadlo či robot.
  2. Do hrnce nalijte trochu olivového oleje, přidejte kousek másla a vhoďte všechnu mrkev.
  3. Mrkev nejdříve restujte cca 3 minuty, poté ji lehce podlijte vodou a duste. Stačit by mělo tak 10 minut. Někdo má rád mrkev zcela měkkou, někdo „na skus“.
  4. Po 5 minutách dušení, přidejte hnědý cukr, citronovou šťávu a trochu soli. Promíchejte a lehce zaprašte moukou. Jestli jste dali na začátku k mrkvi másla jen trošičku, můžete teď ještě kousek přidat.
  5. Máslo, mouka a citronová šťáva na mrkvi vytvoří jemný krémový a velice chutný „film“.
  6. Pak už jen záleží na vás, jak si mrkev doladíte. Já ji mám ráda hodně do sladkokysela, proto na citronu nešetřím ;-)

Pokud tuto mrkev budete připravovat pro menší děti, tak zvažte vhodnost a množství citronové šťávy. Prckům bude stačit pár kapek.

Mysleli jste si, že mrkev by se měla jíst hlavně syrová? Omyl!

Snad všichni ví, že mrkev je považována za významný zdroj betakarotenu a samozřejmě dalších vitaminů, minerálů a stopových prvků. Mrkev je dobré jíst také z důvodu vysokého obsahu vlákniny, které má obecně většina lidí v ČR v dnešní době nedostatek. Na rozdíl od většiny přírodních potravin, které se doporučuje jíst především v syrové podobě, by se měla mrkev konzumovat ve větší míře vařená. Proč? Syrová mrkev má totiž tuhé buněčné stěny, kvůli kterým tělo dokáže přeměnit na vitamin A jen 25% beta-karotenu. Při vaření mrkve se stěny buněk narušují, a pokud vařenou mrkev podáváme jako součást jídla obsahujícího tuk, dokáže tělo vstřebat víc než polovinu beta-karotenu.

Jelikož je mrkvička v tomto receptu tepelně upravena a připravena společně s tukem (olej, máslo), jsou podmínky dobré vstřebatelnosti bezezbytku splněny.

Dobrou chuť!

Kamila