Dip z velkých máslových fazolí se sušenými rajčaty - zdravá svačinka nebo pohoštění

26.01.2023 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Cílem tohoto receptu je ukázat, že dip lze velmi jednoduše připravit i v čistě rostlinné verzi bez potřeby mléčných výrobků, majonéz či tofu.

Dalším cílem je vyzdvihnout 2 ingredience, produkty, které velmi často používám a mám je v šuplíku v zásobách.

První z nich jsou velké bílé máslové fazole. I když mnoho druhů luštěnin ráda připravuji "od nuly", t.z. namáčím je přes noc a vařím, máslové fazole mi vyhovují připravené vždy po ruce. Tzv. RTE = "ready to eat". Během minutky je mohu použít na pomazánku, hodit do gulášovky, bramboračky, salátu, nebo z nich vyrobit chalupářský eintopf. Jsou syté, obsahují mnoho vlákniny, bílkovin a mají své místo v racionálním jídelníčku.

Druhý zajímavý produkt jsou sušená rajčata. Z obchodů je nejčastěji znáte ve skleničce nakládané v oleji. Jejich výhodou je, že jsou hned k použití, vláčné díky oleji. Nevýhodou je na druhou stranu opět ten olej. Často vyteče, kápne kam nemá...Skvělá jsou proto "suchá" sušená rajčata, která můžete vzít kamkoliv s sebou a po otevření se nikdy nezkazí. Jediné, co je třeba udělat, je zalít je před použitím horkou vodou, aby změkla. Já sušená rajčata používám především jako ochucovadlo a doplněk různých jídel. Chuťově pozvednou krémovou mrkvovou polévku, perfektně vyladí "nudný" kuskus, šmrnc dodají pomazánce z červené čočky či tuňákové pomazánce.

Máslové fazole a sušená rajčata si také skvěle rozumí a připravila jsem z nich tento dip, který se hodí i jako pomazánka na topinky.

 Ingredience na 1 misku

 Postup

  1. Jako první sušená rajčata zaliju horkou vodou a nechám chvíli změknout, aby šla do lehce rozmixovat.

  2. Fazole sliju, dám je do menší vyšší nádobky, přidám olivový olej a rozmixuji na jemný krém. Pak přidám změklá rajčata a opět mixuji do hladka. Dochutím podle situace troškou citronové šťávy, solí, pepřem, případně doladím hustotu.

  3. V misce ozdobím čerstvými bylinkami dle chuti a sezóny a servíruji se zeleninou. Hotovo!

TIPY na další použití fazolovo rajčatového dipu

> ☝️A co příště vyzkoušet zase jinou formu luštěnin ve spojení se zeleninou? Doporučuji mrknout na cizrnové placičky s pečenou zeleninou.