Červená řepa na kari

30.08.2020 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

"Na kari" se dá připravit leccos. Různé druhy masa, ryby, tofu, krevety, dýně, květák a tak dále. Málokde se však setkáme s variantou, kdy hlavní roli hraje červená řepa. Různé podoby receptu je možné vidět v exotických kuchařkách, tady máte moji variantu. 🙂Řepa v této podobě má výraznou a lahodnou chuť.

 Ingredience na 2 porce

 Postup

  1. Řepy omyju, případně odříznu stonek a oloupu. Teď je potřeba řepu nakrájet na stejné drobnější kousky. Pokud vám to jde dobře s nožem a rádi krájíte, zvolte metodu "julienne". Pomoci může také robot. Variantou je nakrájet řepu na plátky. Velikost kousků řepy je pak přímo úměrná době vaření. Řepa musí zůstat na skus.
  2. A teď už to je jednoduché. V nepřilnavém rendlíku rozpustím kousek Ghí másla a orestuji krátce proužky červené cibule. Po chvíli přidám plátky česneku, nechám rozvonět, zasypu curry kořením a přidám červenou řepu a hned zaliju kokosovým mlékem.
  3. Pokud chci pikantnější verzi, přidám chilli papričku nakrájenou na proužky, dochutím pepřem, solí a nechám na mírném plameni pod pokličkou vařit do změknutí řepy. Asi 10 minut. Ke konci doladím ještě bylinkami, hodí se čerstvý koriandr nebo hladkolistá petrželka.

Jako přílohu nejčastěji podávám rýži, teď jsem zkusila bulgur. Bulgur je obilnina a připravuje se hrubým mletím naklíčené, předvařené a vysušené pšenice. Já ho připravuji tak, že bulgur propláchnu, zaliju ho dvounásobným množstvím vody, ochutím a nechám vařit do poloměkka. Pak ho nechám v teple dojít pod pokličkou asi půl hodiny. Když není čas, uvařím ho do měkka rovnou. Dá se použít například všude tam, kde rýže. Některá bulgurová zrna jsou velká a vyžadují jinou dobu vaření než drobnější bulgur. Drobnější bulgur se výborně hodí do různých náplní. Třeba do cuket, rajčat nebo paprik. 👍

> ☝️Tady je jeden tip, jak si připravit výbornou řepu a mít úplně čisté ruce. Řepa pečená v alobalu je geniální záležitost! 🐭

Červená řepa je skvělá a multifunkční kořenová zelenina. Vynikající je také v moučnících. 🙂