Bramborové "pekáčky" s povidly - výborná alternativa palačinek

12.10.2014 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Ráda zkouším různé staročeské recepty. Zajímají mě díky své jednoduchosti. Jedním z nich jsou bramborové placky, známé také jako bramborové pekáčky, které se připravovaly na plotně. Část bílé mouky jsem nahradila celozrnnou špaldovou, vynechala sádlo a výsledek skvělý. U přípravy tohoto jídla se najde i zábava pro děti - dcera válela placky, pak si je sama natřela máslem i povidly a jak jí chutnaly! :)

Budete potřebovat

Postup

  1. Brambory uvařte ve slupce. Nechte vychladnout. Lepší je, když je máte uvařené dost dopředu.
  2. Oloupejte je a prolisujte, případně na jemno nastrouhejte.
  3. Přidejte vejce a špaldovou mouku, trochu osolte.
  4. Začněte zpracovávat těsto a přidávat další, tentokrát už hladkou, mouku podle potřeby. S moukou to nepřežeňte, aby nebyly placky tvrdé.Těsto by mělo být měkké, kompaktní a měly by z něj jít vyválet tenké placky cca 0,5cm vysoké. Když se těsto bude příliš lepit, přidejte mouku.
  5. Placky opékejte z obou stran na sucho na rozpálené pánvi. Budou se trochu nafukovat.
  6. Potřete je lehce máslem a povidly a zatočte jako palačinky.

V originálu se tyto placky, nazývané také jako "pekáčky" z obou stran potírají sádlem, to jsem si ale raději odpustila, hlavně taky proto, že puch sádla mi nedělá úplně dobře ;)

TIP

Placky můžete plnit stejně, jako palačinky. Kromě povidel se často plní i mákem, který je velmi bohatým zdrojem vápníku. A abych nezapomněla - povidla jedině bez chemické konzervace ...

Jsou výborné, měkké a vláčné... Ať se vám povedou!