Bramborová polévka s pórkem a mungo fazolemi - bez mouky, s rostlinnou smetanou

05.09.2022 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Brambory a luštěniny kombinuji v polévkách ráda. Jsou to cenově dostupné suroviny, které si rozumí a navíc umí polévku přirozeně zahustit. Nejčastěji dělám českou bramboračku s cizrnou, která tradičně voní po česneku a majoránce.

Další velmi oblíbenou variantou je zapojení nejmenších fazolí na světě jménem Mungo. Ty se mi osvědčilo kombinovat s bramborami a dát jim jemný asijský twist, který sedne i dětem.

Vyhovuje mi připravovat polévku z předem uvařených mungo fazolek. Mám tak jistotu, že budou v polévce zcela měkké. Polévka je díky tomuto kroku i lépe stravitelná a rychle hotová.🙂

Rostlinnou smetanu na vaření jsem v tomto případě zvolila kokosovou, protože dodá polévce speciální chuť. Hodí se však i jiné druhy rostlinných smetan jako ovesná, mandlová, sójová či kešu. Tento sortiment doporučuji prostudovat na webu COUNTRYLIFE. Je z čeho vybírat a hned má člověk představu, jaké jsou možnosti.🙂

 Ingredience

 Postup

  1. Mungo fazole předem namočím do vody alespoň na pár hodin. Vždy jich uvařím více, např. 300 g v suchém stavu. Co nespotřebuji do polévky využiju do dalších receptů. Po namočení fazole sliju a uvařím do měkka podle návodu. Trvá to 45 minut až hodinu.

  2. Brambory oškrábu a nakrájím na menší kostičky. Cibuli také na kostičky, pórek na půlkolečka. Ve větším hrnci nechám na oleji zesklovaťet cibuli, přidám pórek a na mírném stupni restuji pár minut. Přidám kostičky brambor, vsypu uvařené mungo a zaliju vodou nebo vývarem.

  3. V průběhu vaření ochutím solí, špetkou pepře a kořením. Když jsou brambory měkké, vliju do hrnce krabičku rostlinné smetany a ještě pár minut pozvolna provařím.

  4. Teď doladím hustotu. Z hrnce odeberu 2 velké naběračky "pevného" obsahu a rozmixuji tyčákem do hladka. Vliju zpět do hrnce.

  5. Na závěr dochutím dle situace. Mně vyhovuje vyvážení chuti kokosové smetany sladkým čekankovým sirupem. Hotovo!

Praktické tipy

> ☝️ Další úžasnou inspiraci na jídla s rostlinnou smetanou najdete v těchto Countrylife RECEPTECH. Nebudete vědět, co dřív 🙂