Rychle / jednoduše / zdravě

Jedinečný makový jogurt

Ptáte se, jestli čtete správně? Makový jogurt? ANO! A pěkně křupavý :-)
Mák

K domácí přípravě tohoto jogurtu mě inspiroval výrobek značky Ehrmann, který se prodává ve větší skleničce s příchutí mák – marcipán. Běžně kupuji jen bílé jogurty, ovocné skoro vůbec, když jsem ovšem zahlédla v regálu tento, jeho místo v nákupním vozíku bylo jisté. Rozhodla jsem se napodobit tento makový křupavý jogurt a vyrobit si ho doma.

Máte li chuť zkusit něco nového, jiného, tak směle do toho. Jogurt je nejen chutí výjimečný, ale i zdravý!

Budete potřebovat

  • Bílý jogurt
  • Mák celý (ne mletý)
  • Mleté mandle (ideálně i přírodní mandlovou esenci, pokud máte doma)
  • Citronovou šťávu
  • Sladidlo – použila jsem Agáve sirup, může být přírodní cukr, med apod.

Postup

  1. Množství ingrediencí si uzpůsobte podle oka. Rozmíchejte v jogurtu trochu mletých mandlí a přiměřené množství celého máku.
  2. Dle chuti doslaďte třeba medem, přírodním cukrem nebo agáve sirupem a na závěr dolaďte trochou citronové šťávy.
  3. Teď přijde to důležité. Jogurt nechte odležet v lednici. Pár hodin, klidně přes noc. Mák musí trochu změknout. Křupavý ale zůstane stejně.

Zajímavost o máku

Mák je nejvýznamnějším zdrojem vápníku. Již 100g máku obsahuje 1200 – 1400mg vápníku,což je až 12x více, než obsahuje kravské mléko.

Ten kupovaný marcipánovo-makový jogurt je fakt úžasný, když ho ale neseženete, můžete si vyrobit jeho domácí variantu, která tělu přinese mnoho prospěšných živin.

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.


Zdravý jogurt
Mleté mandle a celý mák zamíchejte do bílého jogurtu.
 
Zdravý jogurt
Na obrázku je vidět agáve sirup, kterým jsem si jogurt osladila já.
 

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Zuzana
Suhlas, jogurt s makom a marcipanom je super,maju v bille ako bio, myslim. Len ma odradza od castejsej kupy cukor :). Vyskusam radsej vas recept, mnam.
Tereza
Děkuji moc za nápad, tento jogurt poslední dobou nemůžu nikde sehnat a toto je ideální řešení.
Viola
Od výrobce Ehrmann výborný nápad, myslím, že jogurt s mákem nikdo jiný nenabízí, ale za sebe mám pocit, že dokud člověk vyloženě nekousne do zrníčka máku, tak vůbec nezjistí, že tam tahle příchuť je. "Na doma" zkuste variantu s už hotovým krémem "Makůvka". Viděla jsem ho zatím jen ve zdravých výživách (varianta Makůvka SladStar - s ječmenný sladem namísto cukru) anebo pak na dovolené ve Frýdlantu v COOPu (tady nabízeli ve variantě Makůvka třtinová - se třtinovým cukrem - tento druh nemělv jogurtu absolutně chybu). Anebo pak na stránce www.sladstar.cz , kde se dají oba objednat.
Zuzka
Dobrý den, a je možné mandle nahradit třeba vlašskými oříšky? Děkuji :)
Veru
Prave jsem vyzkousela. Mam jen mak mlety, tak jsem pouzila ten. Mandle jsem nastrouhala a sladila medem. Chut je naprosto uzasna!
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?