Jáhlová mouka v praxi - Jak ji správně používat + tipy na vyzkoušené recepty

29.07.2022 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

<img src="http://www.varilamysicka.cz/img/jahlova-mouka-v-praxi-head.jpg" />

Říkala jsem si, jakou mouku vzít do parády a popsat "co s ní" po článku o pohankové mouce v praxi. Každá mouka je jinak zajímavá a stojí zato vědět o ní více. Položila jsem si otázku:"Kterou mouku jsem teď poslední dobou měla pořád vytaženou na lince a sypala ji, podle níže uvedených PRAVIDEL, kam jen to šlo? No jáhlovou! 🙂 Tak jdeme na ni a opět to vezmeme pěkně od začátku.

V článku se dozvíte:

  1. Jaké jsou benefity jáhlové mouky a proč ji vlastně používat?
  2. Jak jáhlovou mouku kombinovat s ostatními moukami?
  3. K čemu se jáhlová mouka nejlépe hodí a jak ji chytře zakomponovat do běžných receptů?
  4. Konkrétní tipy na vyzkoušené recepty

<img src="http://www.varilamysicka.cz/img/jahlova-mouka-v-praxi-kefirove-livance.jpg" />

Z čeho se vyrábí jáhlová mouka?<br />

<br /> Jáhlová mouka se vyrábí semletím jáhel. Jako jáhly nazýváme vyloupaná semena prosa setého. Jedná se o přirozeně bezlepkovou obilovinu, kterou v kuchyni můžeme používat ve své původní přirozené podobě kuliček nebo také v podobě vloček či mouky. Celé jáhly se hodí např. na jídla typu rizoto, vločky na snídaňové kaše, mouka na vaření, pečení a zahušťování.

<img src="http://www.varilamysicka.cz/img/jahlova-mouka-v-praxi-bramborovy-gulas.jpg" />

Proč jáhlovou mouku používat? Jaké jsou benefity? <br />

<br /> Udělat v šuplíku trvalé místo jáhlové mouce stojí zato. Díky své jemné chuti snadno zapadne do polévek, omáček či lívanečků. Nikdo ani nepozná, že jsou jáhly na scéně. V repertoáru by ji měli mít jak "bezlepkáři", tak lidé, kteří chtějí ve svých oblíbených receptech snížit množství bílé pšeničné mouky. Proč?

Zásadní principy používání jáhlové mouky<br />

<br /> Jáhlová mouka má jemnou chuť i světlou barvu, takže se hodí do receptů, u kterých je cílem moukou neovlivňovat výslednou chuť. Např. při zahušťování smetanové paprikové nebo tradiční koprové omáčky. Při pečení ji můžete částečně využít jak do tmavých, tak světlých těst. Zapadne v citronové bábovce či tvarožníku. Jáhlovou mouku používejte vždy jen částečně, výjimku tvoří zahušťování. Při zahušťování polévek, omáček či různých karbanátků lze použít 100 % jáhlové mouky.

Při pečení doporučuji nahradit běžnou mouku max. z 30 % moukou jáhlovou, nebo ji použít jako součást bezlepkového mixu společně s dalšími moukami

Dobře se kombinuje např. s moukou čirokovou, kukuřičnou či rýžovou. Pokud nepotřebujete bezlepkovou recepturu, začněte s nahrazením klasické pšeničné mouky z 30%.

<img src="http://www.varilamysicka.cz/img/jahlova-mouka-v-praxi-kvetakovy-krem.jpg" />

Konkrétní tipy na osvědčená jídla s jáhlovou moukou<br />

<br /> - Můžete ji použít do známé "strouhané" polévkové zavářky<br /> - Perfektně se hodí do lívancových těst. Doporučuji tyto KEFÍROVÉ LÍVANCE BEZ KYNUTÍ<br /> - Hodí se na přípravu domácích noků<br /> - Je výborná v těstech na domácí tortilly či indické "chapati"<br /> - Skvěle zahustí toto KRŮTÍ MASO VE SMETANOVÉ PAPRIKOVÉ OMÁČCE<br /> - Zajistí skvělou konzistenci těsta v PALAČINKÁCH Z OVESNÝCH VLOČEK<br /> - Jednoduše s ní dohustíte zeleninové polévky. Za vyzkoušení stojí tato snadná KRÉMOVÁ KVĚTÁKOVÁ POLÉVKA<br />

Shrnutí a doporučení na závěr<br />

<br /> V rámci pestrosti jídelníčku doporučuji mít doma po ruce jáhlovou mouku a prostřídávat ji např. s moukou rýžovou, pohankovou, kukuřičnou či cizrnovou. Tyto bezlepkové mouky můžete více prostudovat na stránkách Labety TADY. Zatímco se pohanková mouka hodí spíše do tmavších těst a hodně voňavých receptů jako je bramboračka, čočková či kroupová polévka s uzeným, jáhlovou mouku využijeme spíše v receptech, u kterých chceme zachovat jemnou chuť a světlou barvu.

<img src="http://www.varilamysicka.cz/img/jahlova-mouka-v-praxi-ovesne-palacinky.jpg" />

Jáhlová mouka je snadný a vděčný způsob, jak do jídelníčku dostat zase více rozmanitosti a dát svému vaření a pečení "něco navíc".🙂

Kamila

> Kamila Metzová<br /> Lektorka zdravého životního stylu<br /> Specialistka na zdravé stravování<br />