Domácí semínkové krekry - výborné k dipu i krémové polévce

17.07.2023 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Na domácích krekrech je super to, že do nich můžete zapojit pokaždé jinou kombinaci semínek. Základem je hmotu rozetřít na plech v tenké vrstvě a nechat péct delší dobu velmi mírně, aby byly krekry křupravé.

Příprava je jednoduchá a máte zde velký prostor pro kreativitu. Krekry můžete posypat pro efekt většími semínky nebo jen kmínem, jindy jim zase dodat šmrnc trochou parmezánu.

 Ingredience na 1 velký plech

 Postup

  1. Připravte si semínka do vhodné podoby. Pokud máte dýňová semínka velká, lehce je posekejte. Slunečnicová mohou zůstat celá, nebo je také můžete lehce posekat.

  2. Smíchejte ve větší míse dohromady všechna semínka, přidejte mletá lněná semínka, mouku, sůl a koření. Promíchejte. Vlijte rovnoměrně olej, vodu a promíchejte. Konzistence by neměla být moc hustá. Množství vody záleží na druhu semínek a mouky.

  3. Vzniklou hmotu rozetřete na velký plech vyložený pečícím papírem do tenké vrstvy.

  4. Pečte na 150 stupňů nejdříve 30 minut. Pokud chcete mít na povrchu krekrů křupavá semínka, teď je přidejte. Množství dle chuti, asi tak 2 hrsti stačí. Aby se na placku hezky přilepila a lehce zkaramelizovala, promíchejte je s trochou medu nebo javorového sirupu. Pečte dalších 30 minut velmi pozvolna. Troubu vypněte a pokud to placka snese, nechte ji klidně ještě dojít a vyschnout v troubě, aby byla dostatečně křupavá.

  5. Po vychladnutí jednoduše nalámejte na větší či menší krekry. Každý má jiný tvar a to je na tom to hezké domácí.

TIP č. 1

Chia semínka používám téměř denně, proto vždy kupuji větší balení. Vyhovují mi tato Chia semínka Countrylife, která jsou v bio kvalitě. Mají schopnost na sebe mimořádně vázat tekutinu a nabobtnat až do formy gelu. Když už je budete mít doma, připravte si chia pudink s banánem a kokosovým mlékem jako výživnou sladkou svačinku. Díky chia semínkům si také můžete rychle výrobit džem do palačinek z čerstvého ovoce. Stačí v rendlíku rozvařit jahody, borůvky, maliny či meruňky, zahustit chia semínky a dosladit dle potřeby. Během pár minut máte džem, který připomíná ten klasický zavařený.

 TIP č. 2

Abychom měli jasno, konopným semínkem v tomto receptu myslím tato Loupaná konopná semínka. Jsou měkká, jemná a mají velmi lahodnou chuť. Velmi lehce se rozmixují do krémova, proto je doporučuji používat i do výživných smoothie koktejlů jako zdroj omega 3 nenasycených mastných kyselin a vlákniny.

> ☝️Když budete mít pro změnu chuť na něco sladkého, doporučuji vyzkoušet tyto Banánové lívanečky z kysaného podmáslí.