Rychle / jednoduše / zdravě

Rýžová kaše z domácí pekárny

Recept na bezpracnou přípravu mléčné rýže, která většinou moc chutná dětem.
Mléčná rýže z domácí pekárny

Nedávno jsem na internetu narazila na pojem „rýžová kaše z domácí pekárny“. Jelikož sama domácí pekárnu vlastním a rýžová kaše u nás doma jede, tak jsem to samozřejmě musela vyzkoušet. Na internetu se v mnoha receptech setkáte s poměrem ingrediencí 200g rýže na 1l mléka. Dle mého názoru je to příliš, kaše je moc tuhá a dětem nepůjde do krku tak dobře. 180g rýže na 1l mléka už je rozumnější poměr.

Jelikož vás musí být na kaši z 1litru mléka doma více, zkusila jsem poloviční dávku. Kaši jsem před zapnutím pekárny osladila troškou tmavého cukru Muscovado, který přirozeně obsahuje melasu, na talíři jsem pak chuť doladila javorovým sirupem a skořicí.

Výhodou tohoto postupu je to, že během minuty do pekárny vlijete a vsypete vše, co potřebujete a už se o nic nestaráte. U klasické rýže musíte hlídat rýži, pak ji stále míchat s mlékem, aby se nepřipálila.

Pokud vám tedy nevadí, že pekárna bude pracovat přes hodinu (ta moje 1 hod 20 min), tak má tento postup samozřejmě své výhody :)

Budete potřebovat

(2 porce)

 • 500ml mléka vhodného k věku dítěte (já jsem použila rostlinné rýžové mléko)
 • 80-90g bílé rýže, která má schopnost lépe se rozvařit (např. kulatozrnná). Když ji budete dělat poprvé, zkuste dát spíše těch 90g a uvidíte, jak vám bude hustota vyhovovat
 • 1 lžičku másla (možno vynechat)
 • Ingredienci vhodnou k oslazení – hroznový cukr, med nebo javorový sirup
 • Skořici na závěrečné posypání kaše

Postup

 1. Do domácí pekárny vlijte 500ml vámi zvoleného mléka.
 2. Rýži propláchněte horkou vodou a vsypte k mléku do domácí pekárny.
 3. Lehce oslaďte, aby rýže do sebe vtáhla trošku té sladkosti. Můžete použít třtinový cukr nebo jiná alternativní sladidla jako med, javorový sirup, hroznový cukr …
 4. Pokud chcete, přidejte lžičku másla.
 5. Zapněte program na přípravu džemu (jam), který trvá přes hodinu.
 6. Pokud se rozhodnete kaši připravit z dvojité dávky (z 1 litru mléka), doporučuje se přikrýt nádobu v pekárně shora alobalem, aby kaše při míchání příliš necákala.

Výslednou hustotu si ještě můžete dle potřeby doladit, rýže je ale krásně měkká. Na talíři ji zakápněte medem nebo javorovým sirupem. Rýži v pekárně oslaďte jen lehce a doslaďte ji pak až na talíři. Tepelnou úpravou se cenné látky v medu nebo javorovém sirupu zničí, a to přece nechcete ;)

TIP

Mnoha dětem vyhovuje hladká konzistence. Pokrm se jim lépe jí a lépe klouže do krku. Když dceři chystám tuto rýži, ať už klasicky nebo v domácí pekárně, před servírováním na talíř ji projedu tyčovým mixérem. Zatímco předtím zůstala miska plná, po této úpravě je prázdná :)Sice máte o další kus nádobí k mytí navíc, ale pořád lepší, než aby rýže zůstala netknutá.

Pokud tento recept vyzkoušíte, nebo k němu budete mít jakýkoliv tip, napište ho, prosím, do komentáře :)

Kamila

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Mléčná rýže

Na obrázku je kaše v konzistenci, v jaké jsem ji vyndala rovnou z pekárny.

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Lenka
Vyzkoušeno a super, dělala jsem rovnou z litru. Všem moc chutnala a nemusela jsem stát u hrnce.:))
Keitrick
Mysledm, že každfd,kdo na tyto stre1nky choded,nečeke1 jen ne1znaky,re1d se podedve1 na realitu,a zda někoho vedc potěšed jemně sešlehanfd zadeček na 1.fotce nebo ře1dně vyacplenfd na fotokole1ži,je věced ne1zoru či vkusu, důkazem jsou předchozed kriticke9 komente1ře k nekvalitned, me1lo důrazne9 pre1ci exekutora. A zavředt nebo si vybrat jine9 spank stre1nky me1 možnost každfd...To same9 plated o poveddke1ch, v jedne9 je sotva jeden-dva vfdprasky, jine1 se jimi hemžed.... cenzura už tady jednou bylaJarda
notburga
Skvělý recept, děkuji. Koupila jsem trochu lepší dlouhozrnnou rýži a rozvařila se krásně. A tip s mixováním je taky dobrý. Syn si bere mléčnou rýži i na svačinu, takže opravdu úspěch :)
Monika
Dnes "uvařeno"...dala jsem kulatozrnou rýži na sushi z Lidlu - cca 82g na 500ml mléka - výsledek pro mě ještě dosti hustý...příště dám méně...doředila jsem jogurtem...ale ten tyčák...to je super nápad - bylo to super!!! Do vaření 1 kávová lžička medu..a OK..alobal jsem dát musela...stříkalo to dost...určitě záleží na typu pekárny - ta moje Eta zkrátka rozstřikuje :-D :-D...poprvé vařeno a určitě ne naposledy - DĚKUJI!!!!
IvanShile
canadianpharmaciesbnt.com pharmacy prescription
Nakwaoa
buy viagra portsmouth
Tslaoa
i want to buy metformin
Gawphoa
buy prednisolone 1 mg
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?