Rychle / jednoduše / zdravě

Sýrový salát s ovocem a tempehem

Netradiční salát, který nadchne nejen milovníky tempehu.
Tempeh recept

Tento recept vychází ze sýrového salátu se šunkou, jen mě napadlo místo šunky použít tempeh. Jeho chuť je ovšem hodně výrazná, nepřežeňte to tedy s množstvím. Pokud si chcete vyzkoušet menší množství salátu, tak bude stačit polovina balíčku. Přesné množství ingrediencí neuvádím, vše uzpůsobte podle toho, pro kolik lidí salát děláte. Záleží jen na Vás, zda chcete mít více ovoce a sem tam kousnout do sýra nebo všeho rovnoměrně. Orientačně mi na větší množství salátu stačil jeden tempeh, celá plechovka ananasu, asi 3 jablka, 1 bloček tvrdého sýra, min.1 zakysaná smetana a majonéza dle chuti. Pokud by někdo chtěl udělat salát dietnější, lze samořejmě majonézu vynechat, vzniklou omáčku je ale pak zapotřebí doladit citronovou šťávou a přidat trochu oleje lisovaného za studena. Majonézu běžně nepoužívám, v tomto salátu má ale své místo, v kombinaci se šťávou z ananasu dodá salátu šmrnc ...

Budete potřebovat

 • Tvrdý sýr
 • Jablka nakrájená na kostičky
 • Tempeh (dala jsem uzený)
 • Ananas v konzervě i s nálevem
 • Zakysanou smetanu (lze i částečně bílý jogurt)
 • Trochu majonézy
 • Sůl

Postup

 1. Tempeh, sýr i jablka nakrájejte na kostičky. Jablka můžete oloupat, tentokrát jsem slupku nechala a nijak nevadila. Pokud máte ananas kousky, nechte je tak, pokud kolečka, překrájejte je.
 2. Ve větší míse vše promíchejte spolu se zakysanou smetanou a majonézou dle chuti.
 3. Podle celkového množství salátu přilijte šťávu z ananasu, až se kolem sýra, tempehu a ovoce vytvoří lahodná krémová omáčka.
 4. Dle chuti osolte, případně můžete doladit ještě trochou citronové šťávy.

Salát lze použít jako netradiční přílohu nebo jako pohoštění. Sám o sobě je ale natolik sytý, že kromě opečeného celozrnného toustu či jiného pečiva není zapotřebí nic dalšího dodávat.

Pokud tempeh nemusíte, lze jej nahradit šunkou, dokážu si představit i jen kombinaci sýra a ovoce.

Před podáváním je vhodné nechat salát chvíli v lednici uležet.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Tempeh recept

Mojí zkušeností je, že salátu mohu udělat kolik chci, stejně je to vždy málo :)

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

dejlenka
Dobrý den, Kamilo. Vaše stránky jsou úžasné, recepty vynikající a velmi inspirativní. Navštěvuji je čím dál tím častěji. Moc děkuji! S pozdravem Lenka Dejlová (ZŠ Nejdek)
Kamila (varilamysicka)
Dobrý den, Lenko, mockrát děkuji za zprávu :-) To je mi jen a jen potěšením, když vím, že jsou recepty na webu k užitku i ostatním. V případě jakýchkoliv dotazů týkajících se zdravého stravování či vaření jsem k dispozici :-)
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?