Rychle / jednoduše / zdravě

Křehký kynutý koláč s čerstvými meruňkami

K létu kromě zmrzlin a grilování patří i domácí ovocné koláče. Třešňová bublanina, jablečné linecké řezy, závin s mákem a švestkami nebo "babičkovská" klasika - poctivý kynutý meruňkový koláč s drobenkou.
Koláč meruňky

Peču ráda a všechno. Ráda vymýšlím zdravé moučníky z různých druhů mouk, tuků i sladidel. Zrovnatak ale připravuji i tradiční klasické moučníky tak, jak je dělala moje babička. Pořád lepší klasický koláč, který je domácí než nějaký z pekárny či supermarketu.

Pak už "jen" stačí mít na paměti, že kus takového koláče má kolem 250 kcal, takže je pak jasné, že čtvrtkou snězeného plechu hravě pokryjeme denní energetický příjem ;)

Množství těsta jsem si vychytala následovně. Když chci udělat klasický plech, vyhovuje mi množství z 400 g mouky, což je "tak akorát". Toto množství také někdy po vykynutí rozdělím do 2 nádob a každou naplním jiným druhem ovoce nebo do jedné formy připravím jinou drobenku.

Níže uvedené množství je tedy na 1 plech nebo 2 menší koláčové formy

Budete potřebovat

Na kynuté těsto

 • 400 g mouky (jen polohrubá nebo lze napůl s jemně mletou celozrnnou)
 • 300 ml mléka
 • 100 g másla
 • 3/4 kostky čerstvého droždí
 • 2 žloutky
 • 4 lžíce přírodního cukru (nebo alternativu, ať je těsto trochu sladké)

Na to asi **1 kilo rozpůlených meruněk **

Na drobenku

80 g povoleného, ale chladného másla 80 g přírodního cukru 1 sáček bio vanilkového cukru 100 g polohrubé mouky

Postup

 1. Připravte si kynuté těsto klasickým způsobem. Droždí rozmíchejte se lžičkou cukru, přidejte lžíci mouky a cca 100 ml mléka. Těch 100 ml odeberete z toho celkového množství 250 ml uvedeného v seznamu ingrediencí. Nechte vzejít kvásek do pěny, trvá to asi 10 minut. Samozřejmě si můžete pomoci i domácí pekárnou, která má speciální program na kynuté těsto.

 2. Do větší mísy dejte mouku, když se vám bude chtít, můžete ji ideálně prosít. Přidejte kvásek a všechny ostatní ingredience a zpracujte těsto. Mísu přikryjte a nechte těsto kynout na teplém místě asi 45 minut kdy zdvojnásobí svůj objem. Pokud by příliš utíkalo, lze do něj píchnout prstem. Takhle to dělala babička.

 3. 2 menší formy nebo plech na pečení vymažte tukem (super je třeba kokosový olej). Navršte těsto a prsty nebo válečkem rovnoměrně rozprostřete.

 4. Obložte bohatě půlkami meruňěk, vždy řezem nahoru.

 5. Posypte drobenkou, která se jednoduše vyrobí tak, že mezi prsty budete mnout máslo, cukr a mouku, až vzniknou hrudky. S drobenkou si lze vyhrát i místo části mouky dát třeba mleté mandle, kápnout do ní vanilkový extrakt, přidat kokos nebo ovesné vločky.

 6. Pečte na 180 stupňů v horkovzdušné, na 200 stupňů v elektrické nebo prostě jak vyhodnotíte dle vaší trouby. Za 25 - 30 minut máte hotovo, poznáte lehce podle zlatavých okrajů a upečené drobenky.

Domácí koláče jsou pro mě i o atmosféře. Miluju ten pohled do trouby, kdy se koláč začíná zvedat, drobenka zlátnout a domovem se line ta jedinečná vůně, která říká, že bude něco dobrého :-)

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Meruňkový koláč
 
Kynutý koláč
 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?