Rychle / jednoduše / zdravě

Jednoduchá brokolicová pomazánka

To, že bychom všichni měli jíst více zeleniny, je jasná věc. Jedním z tipů je vyrábět zdravé domácí pomazánky se zeleninou. Třeba tuto extra jednoduchou...
Jednoduchá brokolicová pomazánka

Brokolice se právem řadí mezi superpotraviny, tedy potraviny z výjimečnými výživovými vlastnostmi. Je plná minerálních látek a vitaminů a patří mezi zdravotně nejpřínosnější zeleninu vůbec. Je také často zmiňována jako rostlinný zdroj vápníku. Ve srovnáním s mákem, semínky či mandlemi není jeho obsah tak vysoký, přesto je celkový přínos brokolice pro zdraví významný. Kromě toho, že obsahuje vlákninu, tak jsou zmiňované její protirakovinné účinky.

Tento recept slouží jako jednoduchá ukázka toho, jak rychle lze pomocí „obyčejné“ zeleniny vyrobit zdravou pomazánku. U brokolice je však zapotřebí dodržet základní pravdilo – méně je více. Krátce upravovat (neplatí pro dětské první příkrmy), aby se z brokolice nestala rozňahňaná tmavě zelená hmota a připravovat nejlépe nad párou, popř. jen v malém množství vody.

Budete potřebovat

  • Malou brokolici
  • Čerstvý smetanový sýr bez příchutě
  • Trochu soli na dochucení (malým dětem nesolit)

Postup

  1. Brokolici omyjte a odřízněte růžičky. Ty pak uvařte nad párou či v menším množství vody. Pozor, ať ji nepřevaříte, na její úpravu bude stačit cca 5 minut tepelné úpravy.
  2. Přebytečnou vodu slijte (nebo si ji nechte na další vaření)
  3. Změklou brokolici rozmačkejte, pokud chcete hladkou konzistenci, tak rozmixujte.
  4. Spojte se smetanovým sýrem a dochuťte podle toho, pro koho pomazánku připravujete.

Zelenina je zdravá, měli bychom ji denně sníst dostatečné množství. Na některé členy rodiny však růžičky brokolice na talíři mohou působit jako červený hadr na býka. Odmítané potraviny je vhodné podávat opakovaně a v různých úpravách. Právě pomazánky mohou posloužit jako způsob, jak do nich zakamuflovat všemožnou zeleninu. Syrovou i tepelně upravenou.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Zdravá pomazánka

Jednodušší to snad být nemůže. Krátce povařenou brokolici (bez vody) rozmačkat či rozmixovat a spojit se sýrem...

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Edit
Právě jsem dodělala, vypadá to jedovatě, ale je to výborný!
Kamila (varilamysicka.cz)
Edit, tak skvělé! :-) Barvičky jsou zdravé :-)
onqa
Kolik asi toho sýra? A můžu místo něj použít pomazánkové máslo, prosím? Děkuji za odpověď Petra
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?