Rychle / jednoduše / zdravě

Domácí celozrnný chleba ze špaldové mouky

Základní recept na celozrnný nekváskový špaldový chleba, který připravuji v domácí pekárně. Vhodné především pro ty, kteří mají rádi chléb, není jim ale lhostejné jeho složení.
Celozrnný domácí chleba

Domácí pekárna, kterou jsem měla snad 15 let "odešla" a já jsem stála před rozhodnutím, zda ji znova pořídit či nepořídit. A jelikož každý spotřebič zabírá místo na pracovní desce, rozhodla jsem se zkusit to bez ní. Pár pokusů a nevyhovovalo to. Práce navíc a výsledek nic moc.

Domácí pekárna tedy opět zabírá místo na lince, ale jsem za ni ráda. Mohu si během minutky zadělat na chleba podle svých představ. Pekárna vše umíchá, nakyne, upeče, dopeče :)

A když už ji doma mám, využívám ještě program "těsto", když dělám třeba těsto na pizzu.

Potřebujete

 • 620 g špaldové mouky (Dávám špaldovou celozrnnou jemnou, případně 500 g celozrnné špaldové a zbytek třeba chlebové nebo necelozrnné mouky)
 • 380 ml vlažné vody
 • 4 lžíce olivového oleje ( 8 gramů)
 • 1 sáček sušeného droždí
 • 1 lžičku soli
 • 2 lžíce drceného lněného semínka

 Postup

 1. Nádobu z pekárny si položím na digitální váhu a odměřím ingredience. Nejdříve dám vodu a olej, pak všechny suché ingredience.

 2. Zapnu program "celozrnný chléb" a zvolím "světlou kůrku"

 3. Jakmile se těsto propojí, zkontroluji situaci v nádobě. Kdyby se mi těsto zdálo moc mazlavé, přidám lžíci mouky. Těsto musí být celkem tuhé, aby se chleba choval ukázněně :-)

TIPY

 • Chleba je potřeba několikrát upéct a na základě vlastního pozorování a zkušenosti s konkrétní domácí pekárnou vyhodnotit, co a jak vylepšit.

 • Kdyby byl chleba díky zvolené mouce až příliš "hutný" a celozrnný, lze část mouky nahradit za nějakou jemnější hladkou, třeba špaldovou typ 630.

 • Časem se přesná konzistence těsta dostane do oka, pro začátek je ale důležité odměřovat přesně na gramy a mililitry. Ze zkušenosti doporučuji neměnit obě hodnoty. Je dobré jednu nechat stejnou, třeba 620 g mouky a pak jen ladit množství vody.

 • Kdyby chleba příliš vyběhl a pak se zase hodně propadl, těsto bylo řídké.

 • Do tohoto základního receptu lze pak dle chuti přidávat další jiné ingredience. Pro jinou chuť třeba kmín, pro vláčnost nastrouhanou mrkev, pro zajímavou strukturu konopné semínko či ořechy.

 • Špaldovou mouku lze také nakombinovat s nějakou bezlepkovou, mně chutnalo zapojit třeba pohankovou jemně mletou nebo čirokovou.

A jelikož je to chleba a ten si stejně dělá co chce, je třeba mít nadhled a respektovat, že bude pokaždé možná trošku jiný ... Mně to nevadí a tomu chlebu také ne, takže v pořádku :-)

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Jak upéct domácí chleba

Takhle vypadá, když ho vyndám z domácí pekárny ... Tvar mi vyhovuje, je praktický...

 
Domácí chleba recept

Vzhledem k tomu, že nepoužívám pokaždé stejnou mouku a pokaždé ta samá semínka, vypadá chleba po rozkrojení pokaždé jinak. Tento mi zrovna vyhovoval. Ani moc nadýchaný, ani moc tuhý ... Toto je varianta s mletým lněným semínkem.

 
Celozrnný chleba domácí pekárna

Výhodou tohoto chleba je, že vydrží několik dní stejně dobrý. samozřejmě je třeba dbát na jeho správné skladování, aby nedocházelo k předčasnému vzniku plísní. V igelitu na parapetu na přímém slunečním světle to není správná varianta. Lepší je látková taška, chlebník nebo různé keramické dózy na skladování pečiva.

 
Zdravá snídaně

A toto je výsledek. Jedna z mých nejoblíbenějších variant, čím tento chutný domácí chleba obložit či namazat. Rozmačkané avokádo s troškou olivového oleje, sůl, pepř, citronová šťáva a chilli. Ještě pár ořechů, zelený čaj k tomu a den může začít :-)

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Andy
Prosím, jakou velikost chleba v pekárně zvolit? Malý? Velký? Děkuji :)
Pepe
Já dávám stredni(750g) a úplně akorát. Dobrej chlebik. Teď zkouším mouku půl na půl spaldovou celozrnou a spaldovou hladkou. A místo vody používám syrovatku z mléka, co mi zbyde z výroby sýrů.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?