Zdravá maková bábovka s kefírem

18.04.2013 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Recept na tuto bábovku vznikl náhodou, když jsem zjistila, že nemám prášek do pečiva, ale jen do perníku (perníkové koření se s mákem kamarádí) a ze skřínky na mě vypadl mletý mák, který se tak přihlásil o slovo :-) Tento „pokus“ jsem si dovolila nabídnout návštěvě, která následně poprosila o recept, tak jsem ho tedy sepsala ;-) Díky kefíru není bábovka dusivá, což je fajn.

Budete potřebovat

Postup

  1. Ušlehejte vejce s cukrem (pokud chcete udělat bábovku méně kaloričtější, můžete polovinu cukru přiměřeně nahradit práškem ze Stevie)
  2. Přidejte všechny ostatní přísady a vymíchejte do hladka.
  3. Formu na bábovku vytřete máslem či jiným tukem, vysypte např. krupicí a vlijte do ní připravené těsto.
  4. Pečte na 165 stupňů 50 minut až 1 hodinu dle zkušeností s vlastní troubou.
  5. Bábovka je hotová, když se těsto nelepí na špejli.

Pokud jste opravdovými fanoušky máku, vyzkoušejte tento výborný [extra makový makovec](http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/makovec "extra makový makovec").

Proč použít kefír místo klasického mléka?

Kefír má bezesporu největší hodnotu tepelně neupravený, kdy v něm zůstanou zachovány všechny živiny a živé kultury. Pokud vám nechutná přírodní, zkuste si z něj vyrobit libovolný koktejl s rozmixovaným ovocem a lžičkou sušených pšeničných klíčků. Použití kefíru má ale svůj význam i při pečení. Na rozdíl od mléka se kefír řadí do skupiny zakysaných mléčných výrobků, kterým bychom měli dávat vždy přednost.

Pokud můžete, použijte místo mléka kefír, pokud se to hodí, přidejte do jídla místo 12% smetany zakysanou smetanu. Proč? Zjednodušeně řečeno bakterie kefíru metabolizují mléčný cukr, dělají kefír stravitelnější a díky tomu ho tedy tolerují i lidé, kterým nedělá dobře laktóza.

Snad si na této bábovce pochutnáte, dejte vědět, zda se povedla ;)