Vláčný celozrnný koláč s jablky

07.09.2012 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Tento moučník s jablky patří mezi ty vláčnější. Recept na podobný způsob jsem pekla již dvakrát a u žádného nezůstala.Až tento se mi povedl dle představ, proto se dělím o recept :)

Budete potřebovat

Užší plech = hrnek 250 ml, tradiční velký plech = hrnek 300ml

Postup

  1. Ze všeho nejdříve si namočte rozinky v rumu. Nemusí to být nutně 100% rumu. Já to dělám tak, že půl hrnku rozinek zaleju vařící vodou a do ní pak přidám rum. Rozinky hezky změknou a provoní se rumem. Ten krok můžete samozřejmě vynechat, dříve jsem rozinky nikdy nenamáčela, ale má to něco do sebe ;)
  2. Dále si smíchejte cukr, vejce a olej.
  3. Pak přidejte mouku spolu s kypřícím práškem do pečiva a 3/4 hrnku mléka. Tento moučník jsem zvyklá péct jako čistě celozrnný, mouka se dá namíchat i půl na půl. Než použít všechnu mouku jen bílou, tak i půl hrnku třeba pšeničné celozrnné je lepší než nic ;)
  4. Dále vmíchejte 3 hrnky na hrubo nastrouhaných jablek a skořici dle chuti. Na celý plech jsou 2 lžičky tak akorát.
  5. Úplně na závěr vsypejte hrnek vlašských ořechů s rozinkami.
  6. Promíchejte a vlijte na vymazaný a vysypaný plech. Směs by měla jít na plech skutečně vylít. Není příliš hustá a tuhá. To je takové vodítko pro správnou konzistenci.
  7. Pečte ve středně vyhřáté troubě na cca 165 stupňů 35 minut. Dle zkušeností s vlastní troubou jistě poznáte, kdy už je moučník hotový.

Správné skladování ořechů

Vlašské ořechy jsou doslova nabité cennými látkami. Je dobré je pravidelně konzumovat, ale v malém množství, už 7 ořechů má totiž 170 Kcal. Rády brzy žluknou, protože obsahují mnoho tuku. Takže jim nesvědčí skladování v teple, vlhku a na světle. Mají být sladké, bez jakékoliv ostré, hořké vůně nebo chutě. To může značit napadení plísní. Oloupané vydrží ve vzduchotěsné nádobě v chladu 4-6 měsíců, v mrazáku či ve skořápce na tmavém místě až 1 rok.

TIP

Tak ho zkuste, budu ráda, když sebe i své blízké potěšíte něčím dobrým a zdravým :)

Kamila