Fusilli s tempehem v česnekovo-petrželové omáčce

02.06.2014 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Jediné, co se v tomto receptu déle vaří, jsou těstoviny. Pak už je vše minutovou záležitostí. [Tempeh](http://www.varilamysicka.cz/slovnik/tempeh "Tempeh") zajistí bohatý přísun bílkovin, česnek s petrželí zas mnoho mikroživin. Těstoviny můžete použít semolinové nebo i celozrnné. Poslední dobou jsem si oblíbila chuť žitných těstovin.

Budete potřebovat

Postup

  1. Těstoviny uvařte dle návodu na skus.
  2. Na troše olivového oleje krátce orestujte na kousky nakrájený uzený tempeh.
  3. Zalijte smetanou, případně i trochou vody z těstovin, přidejte prolisovaný česnek a větší množství na jemno nasekané petržele.
  4. Promíchejte s těstovinami. Těstoviny v omáčcce neplavou, jsou jen lehce a příjemně krémové.

Jak zacházet při vaření s česnekem?

Česnek spolu s cibulí patří mezi suroviny, které by se měly konzumovat v syrovém stavu. Jen tak získáme z těchto darů přírody ty nejcenější látky, aniž by byly znehodnoceny. Česnek obsahuje přibližně 400 různých léčivých látek včetně mnohých antioxidantů, které ochraňují náš organismus. Je považován za přírodní antibiotikum. Za zmínku stojí také silně antibakteriálně působící allicin. Kuchařskými úpravami dochází bohužel k narušení jeho účinných složek. Pokud však česnek nebudeme tepelně upravovat déle, jak 3 minuty, zůstane většina látek zachována, alespoň tak mluví studie. Pokud nám tedy nejde jen o chuť, ale i o zdravotní přínos česneku, je dobré zamyslet se nad tím, jak a kdy ho při vaření použijeme.