Pikantní petrželovo-mrkvová polévka garam masala

11.11.2018 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Na podzim a v zimě se dostává ke slovu kořenová zelenina, kdy dokážeme ocenit její vlastnosti. A na podzim by se také ke slovu mělo dostat koření, které dokáže organismus zahřát a pomáhat tak tělu udržovat rovnováhu.

Když mám chuť na pikantní krémovou polévku, tak používám buď samotné chilli, jindy zase jen zázvor v kombinaci s římským kmínem. Po ruce mám ale i kořenící směs typickou pro indickou kuchyni "Garam masala". Toto koření obsahuje koriandr, kmín, chilli, fenykl, hřebíček, pepř a další druhy koření. Teď mám zrovna doma opravdový originál, který mi přivezla kamarádka z Indie.

Toto koření mám ráda třeba v kombinaci s mrkví, petrželí, kokosovým mlékem a čerstvým koriandrem.

Budete potřebovat

Postup

  1. Cibuli nakrájejte na kostičky, kořenovou zeleninu na malé kousky a vše orestujte na přepuštěném másle do zlatova.
  2. Zeleninu zalijte vývarem tak, aby byla ponořená. Přidejte chia semínka, pokud chcete. Zbytek pak doladíte dalším vývarem nebo vodou a kokosovým mlékem.
  3. Vařte do změknutí, stačí 20 minut, v papiňáku 10.
  4. Vedle na pánvičce si rozpusťte lžičku másla Ghí nebo oleje a přidejte 2 lžičky koření Garam masala. Krátce zahřejte, promíchejte a přidejte do hrnce k zelenině.
  5. Vše rozmixujte do hladka a upravte do požadované konzistence pomocí vývaru a kokosového mléka.

Proč se koření nesype rovnou do polévky?

Aby koření mohlo co nejlépe rozvinout svou chuť a zároveň ji neztratit, orestuje se krátce na troše oleje a přidá do pokrmu až ke konci. Má to význam i z pohledu zdravotních účinků koření.

Kořenová zelenina vypadá tak obyčejně, ale má i neobyčejné účinky. Už ve starém Římě věděli, že petržel lze u žen využít jako afrodisiakum a u gladiátorů na podporu síly :)