Kuře na paprice zdravěji

07.01.2014 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Recept na klasické kuře na paprice najdete všude. Občas ho klasicky dělám také. Poslední dobou jsem si oblíbila svou zdavější variantu tohoto tradičního jídla. Omáčku na závěr zahušťuji jáhlovými vločkami, které jsou bezlepkové. Na závěr pak dávám zakysanou smetanu, která je lépe stravitelná. Kuře na paprice nemusí být těžkým jídlem s pěti knedlíky na talíři ...

Budete potřebovat

Postup

  1. Kuřecí maso (třeba stehna) omyjte a pokud chcete, stáhněte z kůže a osolte.
  2. Cibuli nakrájejte a orestujte na olivovém oleji. Přidejte sladkou papriku a promíchejte. Rozhodně papriku nenechte připéct, spíše ji nechte v té cibuli jen tak zavonět, aby nezhořkla.
  3. Přidejte kuřecí maso a v hrnci ho pořádně promíchejte s cibulovo-paprikovým základem tak, aby v něm bylo maso pěkně obalené. Podlijte vodou tak, aby bylo maso těsně ponořené. Nemá se vařit v 5 litrech vody, ale spíše dusit.
  4. Duste do změknutí masa. Já dělám v papiňáku cca 35 minut.
  5. Měkké maso vyndejte z omáčky a teď už jen omáčku dodělejte. Je zapotřebí ji zahustit. Klasicky se zahušťuje moukou rozmíchanou ve smetaně. Zdravěji omáčku zahustíte například jáhlovými vločkami. Jáhlové vločky vhoďte do omáčky, pár minut provařte a pak pořádně do hladka rozmixujte. Na zahuštění jsem potřebovala cca 10 lžic vloček.
  6. Úplně na závěr do omáčky zamixujte zakysanou smetanu.

Ke kuřeti na paprice se hodí [rýže](http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/ryze-pecena-v-troube-jako%20priloha "rýže"), domácí halušky, těstoviny, někdo preferuje [domácí knedlík](http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/skvele-knedliky-z-domaci-pekarny-s-celozrnnou-moukou "domácí knedlík").Na fotce je kuře na paprice s [tarhoňou](http://www.varilamysicka.cz/slovnik/tarhona "tarhoňou").

Proč je lepší použít zakysanou smetanu?

Zakysaná smetana prošla procesem mléčného kvašení, díky kterému získala nové nutriční vlastnosti. Díky tomuto procesu došlo k rozložení části bílkovin, sacharidů i tuků a pomáhá tak našemu trávení. Zakysaná smetana je zkrátka lépe stravitelná a méně zatěžuje náš organismus.

Co se týče zahušťování, tak bílou moukou není nutné cpát všude, zvlášť, když máte jako přílohu těstoviny nebo knedlíky. Poradit si můžete i jinak. Podle mě není poznat, že je omáčka zahuštěná „alternativně“ jáhlovými vločkami. Výsledkem je výborná krémová omáčka a všichni se vždy oblizují až za ušima...