Jak si doma kdykoliv vypěstovat řeřichu a jak ji v kuchyni nejlépe využít

13.01.2014 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Ty nejjednodušší věci jsou většinou nejzdravější a také nejlépe chutnají.

Kdo říká, že bychom si měli na pečivo nakládat všechny ty příšerné uzeniny, nekvalitní sýry, paštiky a nezdravé kupované pomazánky. Někdy je zapotřebí oprostit se od těchto produktů, odlehčit trávicímu traktu a dát si na chleba s máslem jen obyčejné rajče nebo ho posypat řeřichou. Řeřicha ve vaničce na obrázku takto vyrostla ze semínka za 3 dny a její pěstování je zcela nenáročné. Zvládnou to i ti, kteří dokážou zahubit i kaktus a ideálním adeptem na domácí zeleň je umělohmotná kytka z Ikey.

Jaké má řeřicha výhody?

Je velice zdravá, nenáročná na pěstování, má vyjímečnou chuť a můžete si ji doma vypěstovat kdykoliv během roku, což oceníte především v zimě, kdy je zapotřebí dodávat tělu vitaminy a minerály přirozenou cestou. Je skvělým zdrojem vitaminu C, což se hodí právě v zimě, v čase s omezenými čerstvými zdroji tohoto vitaminu.

Řeřicha a její účinky na zdraví

Řeřicha posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Je tedy vhodné ji pravidelně konzumovat, pokud trpíme častými záněty močového měchýře nebo ledvin. Jejich léčivých účinků lze využít také v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest. Pomáhá léčit kašel a stimuluje náš imunitní systém v boji proti původci nákazy. Má pozitivní vliv na naše trávení, jelikož podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater.

Budete potřebovat

Postup

  1. Do nádobky rozprostřete vatu a nalejete na ni čistou vodu tak, aby vata byla dostatečně vlhká, ale ve vodě neplavala.
  2. Pak na vatu nasypte semínka řeřichy.
  3. Nádobu dejte do temna na cca 2 dny, již druhý den uvidíte, jak semínka začínají klíčit. Řeřicha pro naklíčení potřebuje teplo a vlhko, můžete tedy nádobku překrýt igelitovým pytlíkem. Dbejte na to, aby vata byla stále vlhká.
  4. Následně řeřichu umístěte nejlépe na okno na světlé místo, kde během pár dní krásně povyroste a zezelená.
  5. Sklízejte ji nůžkami a rovnou konzumujte.

<br /> <div class="row"> <div class="small-12 medium-6 columns"> <img src="http://www.varilamysicka.cz/img/pestovani-rerichy-01.jpg" alt="Pěstování řeřichy" title="Pěstování řeřichy" style="border-radius: 1em;" /> </div> <div class="small-12 medium-6 columns"> <img src="http://www.varilamysicka.cz/img/pestovani-rerichy-02.jpg" alt="Pěstování řeřichy" title="Pěstování řeřichy" style="border-radius: 1em;" /> </div> <div class="small-12 medium-6 columns">&nbsp;</div> <div class="small-12 medium-6 columns">&nbsp;</div> <div class="small-12 medium-6 columns"> <img src="http://www.varilamysicka.cz/img/pestovani-rerichy-03.jpg" alt="Pěstování řeřichy" title="Pěstování řeřichy" style="border-radius: 1em;" /> </div> <div class="small-12 medium-6 columns"> <img src="http://www.varilamysicka.cz/img/pestovani-rerichy-04.jpg" alt="Pěstování řeřichy" title="Pěstování řeřichy" style="border-radius: 1em;" /> </div> </div> <br />

Jak řeřichu využít v kuchyni

Řeřicha má velice specifickou vůni i chuť, která je lehce štiplavá. Využít ji můžete jako zelené koření na mnoho způsobů. Můžete si ji nasypat na pečivo, přidávat ji do zeleninových salátů, posypat s ní jakoukoliv polévku, rizoto či ji zamíchat do pomazánek. Řeřicha může obohatit každé jídlo o cenné látky. Důležité je myslet na to, že nejvíce hodnotných látek si řeřicha zachová při použití za studena a že je zapotřebí ji konzumovat pravidelně.

TIP

Řeřicha nemusí pro svou lehce štiplavou chuť chutnat dětem. Zkuste ji zakamuflovat do domácí pomazánky. Stačí ji na jemno nasekat a zamíchat do trochy žervé nebo lučiny a zdravou pomazánku s vitaminy máte na světě.

Kupte si dobré máslo, namažte ho na chleba a posypejte doma vypěstovanou řeřichou. Uděláte hodně pro své zdraví a ještě ušetříte :-)

Ať vám hezky vyroste!