Domácí modelína - lepší než kupovaná

12.02.2015 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Domácí modelína je objev, který ocení každý rodič malých dětí. Je nezávadná, má super konzistenci a vyjde vás doslova na pár korun :-)

Z níže uvedeného množství vyrobíte půl kila modelíny. Pokud doma máte malého velkého kreativce a vyhovovalo by vám spíše více barev po menším množství, tak ji udělejte z poloviční dávky.

Dcerku baví z této modelíny vyrábět různé dortíky, muffinky a koláčky :-)

Budete potřebovat

Postup

  1. Všechny tekuté ingredience - vodu, ocet, olej, případně aroma, smíchejte ve vhodné nádobě. Nasypte potravinářské barvivo. Na obalu barviva by mělo být napsáno, na kolik hmoty barvivo vystačí. Jeho množství je pak samozřejmě přímo úměrné požadované sytosti barvy.
  2. Na pánev vsypte mouku se solí a přilijte tekutou barevnou směs.
  3. Míchejte, dokud se vše nespojí. Na mírném ohni, tak 3 minuty.
  4. Až vznikne jedna kompaktní hmota, tak ji pořád ještě vařečkou různě mačkejte a otáčejte po pánvi. Také ještě tak 3 minuty. Jde o to, aby se mouka pořádně "propařila", nebude pak lepit.
  5. Hmotu nechte chladnout na pánvi. Pak zpracujte v hladkou kouli.

<br /> <div class="row"> <div class="small-12 medium-6 columns"> <div class="row"> <div class="small-12 columns"> <img src="/img/domaci-modelina-01.jpg" alt="Domácí modelína" style="border-radius: 1em;" /> </div> <div class="small-12 columns"> Směs se snáze míchá na nepřilnavé pánvi. </div> </div> </div> <div class="small-12 medium-6 columns"> <div class="row"> <div class="small-12 columns"> <img src="/img/domaci-modelina-02.jpg" alt="Domácí modelína" style="border-radius: 1em;" /> </div> <div class="small-12 columns"> Po pár minutách míchání a hnětení a otáčení hmoty vznikne kompaktní modelína. Po zchladnutí ji ještě dopracujte rukama. </div> </div>

</div> </div> <div class="row"> <div class="small-12 columns"> <img src="/img/domaci-modelina-title.jpg" alt="Domácí modelína" style="width:100%; border-radius: 1em;" /> </div> </div> <br />

TIPY

Klasická česká modelína, kterou jsme si nosili do první třídy jako základní výbavu, je skvělá věc. Na vzduchu neosychá a dá se následně znova a znova zpracovat. Je ovšem tak tuhá, že si s ní malé dětské ručičky neporadí.

Tato domácí modelína má konzistenci jako měkká "**Play-doh**". Nedrolí se a dá se z ní vyrobit, co vás napadne. Koláče, ozdobené dortíky, ovoce, zvířátka. Ideální je pak mít k dispozici různé formičky či vykrajovátka na modelínu, které celou radost z této bezva kreativní činnosti ještě umocní :-)